PIU: składka z rynku ubezpieczeń zdrowotnych wzrosła w I półr. do 263,5 mln zł

PIU: składka z rynku ubezpieczeń zdrowotnych wzrosła w I półr. do 263,5 mln zł

Składka przypisana brutto z rynku ubezpieczeń zdrowotnych wyniosła 263,5 mln zł na koniec I półrocza br., co oznacza wzrost o prawie 11 proc. r/r. Największy przyrost widoczny jest w ubezpieczeniach indywidualnych – wzrost składki sięgnął 16 proc., wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU).

 

Liczba osób posiadających polisy zwiększyła się o 26 proc. w skali roku i sięgnęła 1,67 mln, w tym 314,3 tys. w ubezpieczeniach indywidualnych.

Według PIU, najczęściej posiadanymi ubezpieczeniami są polisy grupowe, zazwyczaj kupowane przez pracodawców lub przez samych pracowników – ich liczba sięga niemal 1,4 mln. Jednak to w ubezpieczeniach indywidualnych widać największy, bo aż 44-proc. wzrost liczby klientów.

“Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne są w Polsce najczęściej elementem świadczeń socjalnych. Mimo że liczba ubezpieczonych wzrasta, to dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne nadal nie są powszechne. Jeżeli chcemy, aby były dostępne dla przeciętnego Kowalskiego, muszą zostać wprowadzone odpowiednie regulacje i zmiany systemowe, pozwalające na ich rozwój” – powiedziała doradca zarządu PIU ds. ubezpieczeń zdrowotnych Dorota M. Fal, cytowana w komunikacie.

Wartość składki brutto w zdrowotnych ubezpieczeniach grupowych wyniosła 225,25 mln zł, zaś w ubezpieczeniach indywidualnych 37,41 mln zł na koniec I półr. 2016 wobec odpowiednio 205,28 mln zł i 32,11 mln zł rok wcześniej.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)